dzisiaj jest: 1 czerwca 2020 r.   ::    imieniny: Hortencja, Jakub, Konrad

100 rocznica odzyskania niepodleglosci baner

Pomnik legionisty spod Łowczówka zostanie odnowiony

pom k bojarski miniW tym roku samorząd Gminy Zakliczyn zleci prace budowane i konserwatorskie pomnika legionisty Kazimierza „Kuby” Bojarskiego, bohatera bitwy pod Łowczówkiem. Zadanie uzyskało dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Łącznie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wesprze finansowo trzy projekty realizowane w tym roku w Gminie Zakliczyn. 20 tys. zł przekaże na wspomnianą konserwację techniczną i estetyczną pomnika legionisty Kazimierza „Kuby” Bojarskiego; 19 tys. zł na bezpłatne wyjazdy w ramach Uniwersytetu Drugiego Oddechu; zaś 35 tys. zł na Kazimierzowskie Spotkania u Jordana.

pom k bojarski 1

Kazimierz „Kuba” Bojarski poległ 24 grudnia 1914 roku w Bitwie pod Łowczówkiem. Pochowano go przy alei głównej cmentarza parafialnego w Zakliczynie, gdzie w dowód pamięci w 1924 roku wzniesiono pomnik w formie ściętej piramidy, zwieńczonej figurą orła. Pomnik posadowiony jest na betonowym postumencie. W tym roku samorząd gminy Zakliczyn zleci prace budowane i konserwatorskie, których celem będzie przywrócenie pierwotnego wyglądu, głównie pod względem estetycznym.